Sedat Yalçın: “Kent yönetiminde otokontrol şart”

BURSA (İGFA) – Sedat Yalçın, kenti yönetirken otokontrol sisteminin koşul olduğunu tabir ederek, “Böylece kentin büyümesini önleyebiliriz. Bizim stratejik plan kültürümüz yok. Bursa’nın bilgileri de yok. Data olmayınca yönetmek de mümkün olmuyor. Ulaşımdan, atık idaresine kadar tüm dataları toplayacak bir data merkezi olmalı” dedi. Yalçın şunları söz etti:

“Küresel ısınma nedeniyle bu kentin suları azalıyor, hava kalitesi bozuluyor. Sürdürülebilirlik kültürümüzün olması gerekiyor. Denetimli büyüme olmalı fakat Bursa’da denetim yok. Bursa’nın fizikî koşulları ile sanayi ahengine bakılmalı. Eski teknoloji ile üretim yapan yerlerin kapasitesini artırmak yanlışsız değil. Nüfusu artırmadan teknolojiyi uygulayarak sanayi yapmamız gerekir. İnegöl’den sonra Eskişehir’e kadar ziraî verimliliği düşük uygun alanlar var. Oraları sanayi için kıymetlendirebiliriz.”

Sanayi sorunun ortak akılla çözülmesi halinde Bursa’nın turizm potansiyelinin de öne çıkabileceğini kaydeden Yalçın, kentsel dönüşüm için de 600 bin konut sayısını söylem etti.

Yalçın’ın ardından BUSİAD Yönetim Kurulu Lideri Buğra Küçükkayalar da BUSİAD’ın “Sanayi, Tarım ve Turizmle Gelişen Bursa” vizyon evrakı hakkında bilgi verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir