Ramazan bu yıl 29 gün sürecek

Ramazan başlangıcı ülkelere nazaran farklılık gösteriyor. Türkiye’de Ramazan ayı başlangıç tarihi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından paylaşılıyor.

Takvime nazaran, birinci oruç bu yıl 23 Mart 2023’te tutulacak. Oruç tutacak olan vatandaşlar, 22 Mart’ı 23 Mart’a bağlayan gece birinci sahura kalkacak.

On bir ayın sultanı ramazanın birinci teravih namazı 22 Mart Çarşamba günü kılınacak, 22 Mart’ı 23 Mart’a bağlayan gece sahura kalkılacak ve tıpkı gün birinci iftar yapılacak.

Ramazan Bayramı ise 21 Nisan’da başlayacak.

Din İşleri Yüksek Kurulunca fitre ölçüsü 70 lira olarak belirlendi.

Hilal, 23 Mart sabahı görülecek

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, AA muhabirine, kameri takvime nazaran ayın dünya etrafında döndüğü müddetin 29 gün ve bir kaç saat olduğunu söyledi.

Ramazanın bazen 29, bazen de 30 gün sürmesinin ayın dünya etrafında dönme müddetiyle ilgili olduğuna işaret eden Bozkurt, “Bu ramazan da 29 gün sürecek. Greenwich saatiyle hilalin 23 Mart sabahında görüleceği öngörülüyor.” bilgisini verdi.

Bu yıl ramazan temasını “Ramazan ve Dayanışma” olarak belirlediklerini bildiren Bozkurt, rahmet, rahmet ve mağfiret ayı olan ramazanın gereği üzere idrak edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Müslümanların ramazanda dini hassasiyetlere en çok bağlı olduğu vakit dilimi olduğunu vurgulayan Bozkurt, “Ramazanda oruç ve teravih namazlarının yanında geleceğe umutla bakmayı sağlayan fırsatlar da vardır. Bunlar ortasında Rabb’imizin bize verdiği nimetlerin değerini bilmek. Gündüzü oruçlu geçirmek bize nimetlerin ne kadar değerli olduğunu hatırlatır. Bu durum, imkanlara sahip olmayan insanları halini hatırlamaya da vesile olur.” diye konuştu.

Yardımlaşma ve dayanışma örneği olan fıtır sadakasının ramazana özel olduğunu anımsatan Bozkurt, “Fıtır sadakası vererek hem sadaka veriyoruz hem de maddi imkanları olmayanları gözetiyoruz.” dedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir