Haymana Mutabakatı Nedir? Saadet Partisi Haymana Heyetinde Kimler Var?

Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı adayı olarak Kılıçdaroğlu’nu açıklaması üzerine sıcak gelişmeler yaşanmaya başlandı. Kılıçdaroğlu’nun adaylığının açıklanmasının akabinde Saadet Partisi’nin içindeki ‘Haymana Mutabakatı’ ismi verilen heyet, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını kabul etmediklerini açıkladı. Haymana Mutabakatı Heyeti ”Saadet Partisi idaresinin davamız, ulusal görüşçülere ve milletimize itimadı kalmamıştır.’ sözleri kullanıldı. Peki Saadet Partisi Haymana Mutabakatı nedir? Haymana Mutabakatı üyeleri kimlerdir?

İşte ayrıntılar…

Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı adayının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olarak açıklandı. Saadet Partisi’nin mesken sahipliği yaptığı toplantı sonrasında Genel Merkez önünde Cumhurbaşkanının ismi duyuruldu.

Cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu açıklamasının akabinde Haymana Mutabakatı Heyeti bir açıklamada bulundu. Saadet Partisi’nin bu heyeti, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını kabul etmediklerini duyurdular. Haymana Mutabakatı Heyeti, alınan kararların Ulusal Görüş Hareketini ve Hareketin mensuplarını bağlamadığını belirttiler.

Peki Saadet Partisi Haymana Mutabakatı Nedir?

Saadet Partisi Haymana Mutabakatı Heyeti, partinin önde gelen isimlerince 2022 yılında kurulmuş bir heyettir. 30 Kasım 2022 tarihinde düzenlenen Saadet Partisi Olağan Kongresi öncesinde ‘Haymana Mutabakatı Heyeti’ni oluşturan siyasetçiler bir ortaya gelmişlerdir. Heyet, partinin siyasetlerinin geldiği noktaya dikkat çekmek için bir ortaya gelmiştir. 

Heyet’in yaptığı açıklamada Haymana Mutabakatı Heyeti, ‘Partinin şu anki siyasi stratejisini beğenmeyen, bunu eleştiren, hatta 5 yıldır bu stratejiyi kendi içerisinde tartışan, genel lider başta olmak üzere genel başkanlık divanında anlatan bir oluşumdur.’ olarak açıklanmıştır.

Haymana Mutabakatı Heyetinde Kimler Var?

Saadet Partisi Haymana Mutabakat Heyeti, 46 siyasetçinin bir ortaya gelerek oluşturduğu ‘muhalefet bir taraf’tır. Heyet üyeleri arasında Mustafa Köylü, Selman Esmerer, Harun Macit, Hasan Yaşar ve İlyas Tongüç üzere isimler yer almaktadır. Haymana Mutabakatı Heyeti’nin başında Yürütme Kurulu Lideri olarak Hasan Yaşar bulunmaktadır. 

Hassan Yaşar’ın evvelki açıklamalarında; ‘Haymana Mutabakatı Heyeti, bu toplulukta en az 30 yılını vermiş olan genel idare kurulu üyeleri, vilayet liderleri, kanaat başkanlarından oluşan bir heyettir. Bunların tamamı partinin şu anki siyasi stratejisini beğenmeyen, bunu eleştiren, hatta 5 yıldır bu stratejiyi kendi içerisinde tartışan, genel lider başta olmak üzere genel başkanlık divanında anlatan bir oluşumdur.’ sözlerini kullanmıştır.

Haymana Mutabakatı Metni

Haymana Mutabakatı Heyeti’nin Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda yaptıkları açıklamalarda şu sözlere yer verilmektedir:

Uzun zamandır Saadet Partisi idaresinin 6’lı masa içerisindeki duruşu, dünya ve ülkemiz problemlerine bakışı ve Ulusal Görüşçü bir aday çıkarmama konusundaki ısrarlı tavrı ile alakalı olarak ikazlarımızı yapmıştık.  Bu güne kadar davamız ismine sürecin bu noktaya gelmemesi için her türlü gayreti gösterdik. Saadet Partisi idaresinin davamıza, Ulusal Görüşçülere ve milletimize güveni kalmamıştır.

Saadet Partisi idaresinin ittifaka yönelik almış olduğu bu karar sadece parti genel merkezini bağlamakta olup Ulusal Görüş hareketini oluşturan öteki MİLKO kuruluşlarımızın kahir ekseriyetini bağlamamaktadır. Hasebiyle bu kararın 6’lı masaya olumlu bir oy tesiri olmayacaktır.  Her ne kadar açıkça söz etmeseler de teşkilat mensuplarımızın büyük bir çoğunluğu bu durumu asla tasvip etmemektedir.

Bu çerçevede bizler, Saadet Partisi yönetiminin CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına onay vermesi ile ilgili kararını tanımadığımızı kamuoyuna duyuruyoruz.Bundan böyle Saadet Partisi idaresinin hiçbir kelamı ve kararı bizim için muteber ve geçerli değildir.Haymana mutabakatı heyeti, seçim tarihinin açıklanmasının ardından toplanacaktır. Partimizin mevcut gidişatından rahatsız olan topluluğumuzun değerli şahsiyetlerini toplantıya davet ederek, seçimlerde izleyeceği yolu geniş iştirakli bir istişareyle belirleyecektir. Alacağımız kararların ve yapılacak seçimlerin milletimize, İslam âlemine, hareketimize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini cenabı Allah’tan niyaz ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir