En uzun gece nedir, 21 Aralık’ta neler oluyor? Türkiye’de en uzun gece nerede yaşanacak?

21 Aralık Kış gündönümü nedir, neler olur? Kuzey Yarımkürede en uzun gece yaşanırken, Güney Yarımkürede de en uzun gündüz yaşanmış olur. 21 Aralık günü yaşanan bu gelişme, Güneş ışınlarının Oğlak dönencesine dik gelmesiyle meydana geliyor. Vatandaşlar, en uzun gece ile ilgili ayrıntıları araştırmaya başladı. 21 Aralık en uzun gece, internette gündem oldu. Peki en uzun gece nedir, 21 Aralık’ta neler oluyor? Türkiye’de en uzun gece nerede yaşanacak?

En uzun gece nedir?

21 Aralık’ta güneş ışınları Oğlak dönencesine dik gelir. Güney yarımkürede yaz, Kuzey yarımkürede kış başlangıcıdır.

Bu tarihten itibaren Kuzey Yarımküre’de gündüzler uzamaya (kış gündönümü) Güney Yarımküre’de kısalmaya (Yaz gündönümü) başlar.

21 Aralık’ta neler oluyor?

Güneş ışınları Güney Yarımküre’ye gelebileceği en dik, Kuzey Yarımküre’ye en eğik açılarla gelir.

Üzerinden Oğlak Dönencesi’nin geçtiği karaların iç kısımları, Dünya’nın en sıcak yerleridir.

Güneş ışınlarının atmosferde katettiği yolun en kısa olduğu yer Oğlak Dönencesi’dir.

Öğlen saat 12.00’de Oğlak Dönencesi’nde yataya dik duran cisimlerin gölgesi oluşmaz.

Aydınlanma çizgisinin hudutları Kutup dairelerinden geçer. Güney Kutup Jenerasyonu aydınlanma çemberi içinde iken, Kuzey Kutup Nesli karanlık çember içindedir.

Kuzey Kutup Dairesi’nde yalnızca bugün 24 saat mühletle gece, Güney Kutup Dairesi’nde ise 24 saat mühletle gündüz yaşanır.

Gündüz mühletinin uzunluğu güneye gidildikçe artar. Bu nedenle 21 Aralık’ta ülkemizde en uzun gündüz Hatay’da yaşanır. En uzun gece ise Sinop’ta yaşanıyor.

En uzun gece nerede yaşanacak?

Kuzey yarım kürede Oğlak dönencesine güneş ışıklarının dik geldiği 21 Aralık’ta en uzun gece yaşanacak ve geceler kısalmaya başlayacak.

21 Aralık’ta ülkemizde en uzun gece ise Kuzey’deki Sinop’ta yaşanacak.

Ekinoks tarihleri

23 Eylül (ekinoks): Gece ve gündüz eşit olur. Kuzey yarım kürede yaz biter, sonbahar başlar. Güney yarımkürede ise bahara geçiş olur.

21 Mart (ekinoks): Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken güney yarımküre sonbahara girer.
 
21 Haziran (yengeç ekinoksu): Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı vakittir. Bir öteki ismi da Yaz gündönümüdür. Kuzey yarım kürede yaz başlarken güney yarım kürede kış başlar.

21 Aralık (oğlak ekinoksu): 21 Aralık’ta yılın en uzun gecesi yaşanır. Güneş ışınları Oğlak dönencesine dik açı ile gelir ve güney yarım kürede yaz, kuzey yarım kürede ise kış başlar.

Kış mevsiminin başlangıcı manasına gelen Oğlak Dönencesi (Kış Gündönümü) tesiri olan ‘en uzun gece’ bugün Kuzey Yarımküre’de kalan ülkelerde yaşanıyor. Kuzey Yarımküre’de kalan Türkiye’de ise öteki kentlere nazaran en uzun gündüzü Hatay, en uzun geceyi ise Sinop geçirecek.

Kış Gündönümü’nün Sinop’ta yaşayan herkes için hoş ve huzurlu geçmesini dileyen Melih Kabataş, “Güzel bir gece olacağını düşünüyorum. Yeni yıldan evvel herkesin güzelce dinlenebileceğini, bu gecenin herkese düzgün geleceğini düşünüyorum. Küçük ve keyifli bir kent olan Sinop’ta bu türlü herkesin huzur bulabileceği huzur dolu bir gece yaşayacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir